| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support Service |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Multi-functional automatic brick making machine
Advanced technology: Adopting advanced German technology, the equipment is heavy, stable and has a remarkable shock absorption effect.
Computer control system: Equipped with a liquid crystal touch screen to achieve human-machine dialogue, it has self-locking function and remote fault diagnosis capability.
Body structure: Thick-walled square tubes and super-long guide sleeves are adopted to ensure the body is firm and shock-resistant, and the movement of the pressure head is precise.
Low center of gravity design: The vibration table is lower than the ground, effectively extending the service life of the equipment.
Synchronization: The press head and the demolding frame are equipped with synchronous swing arms to ensure that the error is within ±1MM.
Wide range of products: Secondary distribution equipment can be installed to produce various products.
Vibration and pressure separation technology: Install vibration support plates and secondary pressure heads to completely isolate vibration and pressure interference.
Hydraulic system: Taiwan hydraulic valves and coolers are adopted to ensure reliable operation of the system.
Discharging device: It adopts a gripper to force discharging, solving the problem of difficult discharging of thin-walled products.
Drive mode: The vibrating main shaft adopts a universal joint drive shaft to avoid frequent belt replacement.
Frequency converter: All models adopt frequency converters to solve the problem of temperature rise of the main shaft motor.
Vibration force adjustment system: It can adjust the vibration force, shorten the vibration time, improve the density of the product, and save cement.
Adjustment method: The overall frame adjustment of the casing is adopted to simplify the parameter adjustment process.
Excitation force: The excitation force is strong, with an amplitude of up to 2MM and an excitation acceleration of up to 15G, enabling the material to form rapidly and enhancing its strength.
Equipment parameters:
| The host power | 51.5 kW |
| The host weight | 12t |
| Main engine dimensions | 5450x2300x3750mm |
| Plate size | 1380x900x(25-45)mm |
| The molding cycle | 15-20 seconds/time |
| Vibration force | 128kN |
| Production capacity | 46.8 million RMB/year (240x115x53mm) |
| Execution standard | JC/T2094-2021 |

Output parameters:
| Each time the molding | Sand machine permeable brick 200xL00x (60/80)mm | 42 Block/die | Shift output (10 hours) 84000 pieces |
| 240 x115x53mm standard brick | 65 yuan/die | Shift output (10 hours) 156000 pieces |
|
| Magic color floor tile 300x 300x (60/80)mm | 8 Block/die | Shift output (10 hours) 1600 pieces |
|
| Hollow brick 390 x 190 x 190mm | 12 Block/die | Shift output (10 hours) 28800 pieces |
|
| 1280 x400x400mm retaining wall | 2 Block/die | Shift output (10 hours) 3600 pieces |
|
| 1300 x420x400mm retaining wall | 2 Block/die | Shift output (10 hours) 3600 pieces |
|
| Block 400 x300x400mm clod | 8 Block/die | Shift output (10 hours) 14400 pieces |
|
| Block 415 x250x400mm clod | 9 Block/die | Shift output (10 hours) 16200 pieces |




