| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Supporting Service |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Comfort Edition Dig and Load The Wz30-25 Backhoe Loader
The WZ30-25 backhoe Loader Comfort Edition is a highly efficient and multi-functional construction machinery.
Main features
Power system: Equipped with a high-performance engine, it provides strong power output to meet the demands of various excavation and loading operations.
Transmission system: It adopts four-wheel drive and hydraulic transmission structure to enhance the reliability of the transmission system and adapt to complex working conditions.
Braking system: Equipped with a two-in-one system of inspired control hoof emergency brake and parking brake, ensuring safe and reliable braking.
Operational comfort: The cab is humanized in design, with adjustable steering wheel, instrument panel and seats, providing a comfortable driving environment.
Off-road performance: Equipped with low-pressure wide-base off-road tires and a swingable rear axle design, it offers excellent off-road and pass-through performance.
Working device: Optimally designed loading and digging devices to enhance work efficiency and stability.
Additional devices: It can be equipped with a variety of additional devices, such as hydraulic breakers and lateral sliding excavation devices, to enhance multi-functionality.
Scope of application
It is applicable to various engineering operations such as road maintenance, farmland construction, pipeline laying, and landscaping.
3.WZ30-25 backhoe loader Comfort Edition product parameters
| The Performance Parameter of Backhoe Loader WZ30-25 Comfort Edition | |
| Overall Operating Weight | 6600KG |
| Transport Dimension | |
| L*W*H (mm ) | 7600×2100×3100 |
| Wheel base | 2250mm |
| Min. Ground Clearance | 300mm |
| Bucket Capacity | 1.3m3 |
| Breakout Force | 38KN |
| Loading Lifting Capacity | 2500KG |
| Bucket Dumping Height | 3500mm |
| Bucket Dumping Distance | 1022mm |
| Digging Depth | 52mm |
| Backhoe Capacity(Width) | 0.3m3(620mm) |
| Max. Digging Depth | 4082mm |
| Optional Max. Digging Depth | 5100mm(Digging arm with telescopic function) |
| Swing Angle of backhoe | 1900 |
| Max. Pulling Force | 39KN |
| Wheel tread | 1600mm |
| Wheel base | 2680mm |
| Engine | |
| Model | YUNNEI 4102 Turbo |
| Type | In Line,Direct injection,Four-Stroke,Water Cooling |
| Rated Power | 76KW |
| Rated Speed | 2400r/min |
| Displacement | 4.4L |
| Steering System | |
| Steering Angle | ±36 ° |
| Min. turning radius | 5018mm |
| Pressure of the system | 12Mpa |
| Axle | |
| Model | Wheel Hub Reducer |
| Final Reducer | Single Stage Final Reducer |
| Transmission System | |
| Torque Converter | |
| Model | YJ280 |
| Type | Single-stage Three Elements |
| Cooling Method | Oil-cooling Pressure Circulation |
| Gearbox | |
| Type | Power Transmission |
| Gears | Two Gears Ahead, Two Gears Astern |
| Max.Speed | 28Km/h |
| Optional Gears | Four Gears Ahead, Four Gears Astern |
| Max.Speed | 40Km/h |
| Tyre | |
| Model | 16/70-20 |
| Pressure of Front wheel | 0.22 Mpa |
| Pressure of Back Wheel | 0.22 Mpa |
| Brake System | |
| Service Brake | Air Over Oil Caliper Brake |
| External Type | |
| Self-regulation | |
| Self-balance | |
| Emergency Brake | Operation Power Implementing brake |
| Manual Operation Power Terminating Brake | |
| Hydraulic System | |
| Pressure of Hydraulic System | 22Mpa |
| Standard equipped | Before shovel bucket, after digging scoop, luxury interior cab, heater, fan, luxury adjustable rotating seat, adjustable dashboard, after digging shovel is hydraulic pilot before operation, the cab with push-pull window, cab can move forward (maintenance), 76 kw engine within cloud, 16/70-20 tires, 280 gearbox, the double pump, add big round edge bridge, The A-leg strap is locked. |
| The parameters or configuration are subject to change without notice. | |





